top of page

MARIE TOMANOVÁ

Marie Tomanová se narodila v roce 1984 do jihomoravského Mikulova. V mládí byla poměrně běžnou dívkou, která chodila s rodiči do vinohradu a dokumentovala zážitky se svými přáteli. Nejprve se věnovala studiu výtvarné výchovy a vizuální tvorby na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde zakončila studium zajímavou bakalářkou prací inspirovanou Indií a získala tak bakalářský titul. Magisterský titul získala také v Brně, ale na FaVU, kde se věnovala převážně figurativní malbě.

Figurativní malba nenaplňovala představy, které Marie měla a značně ji frustrovalo, že její malba není tak realistická, jak by chtěla. Figurativnost se později přenesla i do jejích fotografií. 

V roce 2011 odešla Tomanová do Ameriky, kde získala práci jako au-pair. První rok pobytu v USA strávila v Severní Karolíně, kde se znechucená po studiu FaVU od malby na čas úplně odvrátila. Psala však texty, které jí pomohly uvědomit si kdo je, co chce a utříbit si vlastní život. Druhý rok se přesunula do New Yorku, kde navštívila výstavu Francescy Woodman ze které byla nadšená, dokonce natolik, že se přihlásila na studium fotografie na School of Visual Arts na Manhattanu. 

Marie.png
Marie-Tomanova-9.jpg

FOTKA

Vzhledem k tomu, že kromě osobních záznamů neměla Tomanová s fotografií do té doby žádné bližší zkušenosti, učila se všechno od začátku a přechod na nové médium pro ni nebyl jednoduchý.

 

Marie Tomanová v rozhovoru pro ČT ART uvedla: „Co tam pro mě bylo na tom nejtěžší v ten moment, jako toho přestupu z malby na fotku bylo to, že když člověk nebo když jsem já malovala tak jsem jeden obraz malovala třeba dva tři měsíce nebo já nevím měsíc a pak ten produkt, ten jeden obraz bylo to co se ukazovalo a jel se další obraz že jo. Zatímco s tou fotkou, protože jsem fotila na začátku digitál, tak jsem třeba během hodiny nafotila tisíc pět set fotek a absolutně jsem nevěděla, kterou z nich mám vybrat, protože to byl úplně hrozně najednou overwhelming, strašně moc jako fotek, a to pro mě byl proces, kterej mi trval asi nejdýl se naučit v rámci toho focení. V dnešní době už jsem na tom mnohem líp fotím tak tři sta, pět set za jedno focení a už vlastně si to umím sama editovat, vybírat si který, ale trvalo mi to tak čtyři pět let, než jsem se dostala do toho stavu, kdy si s tím vím rady aspoň trochu.“ 

Tomanová v té době neznala v New Yorku zrovna moc lidí, a tak začala s focením autoportrétů. Šlo o proces poznávání sebe sama, performativní prožitek a objevování vlastní identity vůči americké přírodě, zároveň však i o „návrat ke kořenům“ protože jí v New Yorku chyběla příroda moravského venkova, ve které vyrostla. Šlo o jakési pochopení toho, že svět kolem ní je reálný, že patří do Ameriky a americké přírody. Z několika autoportrétů se stal neplánovaně dlouhodobý projekt, který započal v roce 2013 a stále pokračuje.

Další z projektů, který měl mezinárodní úspěch nese název: Young American, na kterém Tomanová začala pracovat v roce 2015. Obsahem projektu jsou portrétní fotografie mladých obyvatel New Yorku, jedná se o lidi z různých zemí a kultur, kteří jsou buď to rodilí newyorčané nebo si New York zvolili jako nové místo pro život. V tomto projektu, stejně jako na svých autoportrétech Tomanová stále pracuje. V roce 2019 vyšla knižní monografie těchto fotografií a byla pokřtěna hned několikrát, v několika významných metropolích jako Tokyo, New York a Berlín. Nedávno byla oznámena příprava druhého dílu.

Další projekt z objektivu Tomanové byla série: It was once my universe, což je řada fotografií z České republiky, konkrétně z dlouho očekávaného návratu do rodného Mikulova, kam se nemohla Tomanová kvůli složité vízové situaci podívat celých osm let.

V roce 2020 pak proběhla výstava fotografií z mládí, které Tomanová fotila pouze na mobilní telefon ještě před prvním odjezdem do Ameriky. Jedná se o výběr z fotografií a je to jakýsi záznamový deník mládí a volnosti. Tomanová se k tomu vyjádřila v jednom rozhovoru takto: "...vlastně jenom takový osobní záznam zážitků z Mikulova, když nám bylo těch osmnáct, devatenáct a vlastně jsme tam takhle všichni pařili a selfie ještě ne.… vlastně neexistovalo, nic takovýho, ještě nebyl Instagram, nebylo to kam postovat, tak si to člověk jenom fotil pro sebe, pro vlastní jakoby a záznam..."

Marie Tomanová se ve svých fotografiích nejčastěji zabývá identitou, pohlavím a pamětí. Surovost a autentičnost jejich fotografií je výjimečná. Kromě svých vlastních projektů se zabývá také fotografií komerční. Fotí pro Lula Japan – japonskou variantu britského módního časopisu Lula a fotila také kampaň na hodinky pro firmu Gucci.

V roce 2022 se o Marii Tomanové chystá celovečerní dokument v produkci HBO, na kterém pracuje oscarová česká režisérka Marie Dvořáková.

.

NÁMĚT HODINY

©2021 Umění dětem.

bottom of page