top of page

YAYOI KUSAMA

Yayoi Kusama se narodila v roce 1929 v Matsumoto, Nagano v Japonsku. Už zhruba v deseti letech se u ní projevily halucinace. Yayoi se o tom snažila mluvit se svou matkou, ta však měla Yayoi za blázna a často Yayoi fyzicky trestala.

Umění tak bylo pro Yayoi únikem a vlastní realitou. Puntíky jsou jejím nejčastěji opakovaným námětem, mají však svůj hlubší smysl. Yayoi v nich vidí Slunce, Měsíc, Zemi a vesmír jako jeden celek – tedy jakýsi prostor ve kterém žije. I jeden z jejích prvních obrazů byl portrét matky posetý puntíky.

Opakování puntíků a předmětů pokrývající celé plochy se stává opakujícím se konceptem Kusaminy umělecké práce. Její halucinace jsou tak hlavním předmětem jejich uměleckých děl. 

Vzhledem ke vztahu k umění se přihlásila na tradiční japonskou malbu, toto studium ji však příliš nebavilo. V roce 1957 objevila tvorbu Georgie O´Keefe a byla jí naprosto fascinována. Špatné vztahy s matkou, konzervativnost Japonska a inspirace americkou umělkyní Georgiou O´Keefe ji přiměly odejít do New Yorku.

Yayoi_edited.png
obrazek-g105710.jpg_edited.jpg

POP-ART

Život v New Yorku pro ni však nebyl snadný, neměla žádné kontakty a stalo se, že byla několikrát vykradena, což její deprese jen zhoršilo. Své halucinace a deprese v 60. letech přetvářela nejen do obrazů, ale také do symbolů a plastik. Svou tvorbu komentovala takto: „Překládám své halucinace a obsesivní obrazy, které mne trápí do svých soch a maleb.“ 

V roce 1960 při tvorbě série obrazů s názvem Infinity nets malovala Kusama vrstvy a vrstvy barev na malá plátna, dokud se nevytvořila určitá struktura. Kusama byla v té chvíli v tak disociativním stavu mysli, že pomalovala stůl, zem, stěny i samu sebe.

V 60. letech spojovala Yayoi svou tvorbu s protesty proti válce - malovala puntíky na nahá těla žen a mužů a ti se pak procházeli po New Yorku. Tvořila také řadu soch s podobou organických symbolů, se kterými v roce 1965 vytvořila výstavu Love Forever.

V roce 1973 se Kusama vrátila do Japonska, usoudila však, že se příliš nezměnilo a tak  se zanedlouho vrátila se do New Yorku.

V roce 2000 získala Kusama cenu Ministra školství za podporu umění a v roce 2006 získala cenu za celoživotní dílo.

V roce 2013 proběhla výstava, která měla navodit návštěvníkům opravdové pocity vnitřního světa Yayoi. Instalace nesla název The Infinity Room-The Souls of the Milion Light Years Away. Celá exhibice byla pokryta zrcadly, včetně podlahy a stropu. Návštěvník mohl být v místnosti 45 vteřin a vnímat jenom světla. V celé místnosti zářili tisíce led světel, které byly násobeny zrcadly. Šlo tedy o jakési představení jejího vlastního vesmíru. 

Už řadu let žije Yayoi Kusama v ústavu pro mentálně choré v New Yorku. Naproti tomuto místu má zařízený ateliér a žije tak mezi ateliérem a ústavem. Maluje každý den. Jejím cílem bylo je a bude představit a vyjádřit svou mentální chorobu ve svých uměleckých dílech.

NÁMĚT HODINY

©2021 Umění dětem.

bottom of page